Prejsť na obsah

Starostlivosť o letné pneumatiky

    Nové letné pneumatiky už máte, no ako sa o ne starať? Aký má byť tlak v pneumatike, aký hlboký dezén musí mať letná pneumatika, ako skladovať pneumatiky v období kedy ich nepoužívate, treba kupovať aj disky, ako nepoškodiť pneumatiku pri prezúvaní?

     

    Tlak v pneumatikách
    Odporúčaný tlak v pneumatikách sa často krát podceňuje. Mať primerane nahustené pneumatiky je takisto súčasťou starostlivosti o pneumatiky. Letné pneumatiky majú na boku uvedený maximálny tlak, ktorý určite neskúšajte prekročiť. Samozrejme treba prihliadať aj na tip automobilu, a výrobcovia uvádzajú napríklad na veku nádrže alebo na dverách zvnútra. Správne nahustená pneumatika Vám lepšie slúži a pomalšie sa opotrebuje. Tlak by ste mali sledovať pravidelne raz za 14 dní. Tlak sa kontroluje vždy za studena, to znamená, že sa meria na „vychladnutej“ pneumatike, ktorá neprešla bezprostredne pred meraním viac ako 2 km. Ak chcete odmerať tlak potom, čo sa na aute jazdilo, musíte vydržať najmenej hodinu a merať až potom. Odporúčame Vám prezrieť si aj tabuľku odporúčaných tlakov v pneumatikách.

     

    Ako skladovať letné pneumatiky?
    Pre zimné aj letné pneumatiky platí, že je treba ich uskladňovať v suchej, chladnej a tmavej miestnosti. Slnečné žiarenie, chemikálie, vysoké teploty a vlhko sú pre pneumatiky nepriaznivé. Ideálne je nastavať pneumatiky na seba bočnou hranou. Tie bez dezénu môžete aj postaviť a oprieť o stenu. Pneumatiky je dobré „polohovať“, meniť ich polohu a posúvať, aby neboli takpovediac zležané.

     

    Dezén zimných a letných pneumatík
    Ako zistíte, že potrebujete nové zimné či letné pneumatiky? Jednoducho, indikátorom opotrebovania. Niektoré letné pneumatiky majú pásik, ktorý je viditeľný až po zošúchaní určitej vrstvy gumy, ak tento súvislý pásik gumy uvidíte, je to znak, že treba vymeniť pneumatiky. Letné pneumatiky by mali mať dezén s hĺbkou 1,6 mm a dezén zimných pneumatík musí byť 3-4 mm. Letné pneumatiky nepotrebujú mať taký hlboký dezén lebo sa nepotrebujú popasovať s množstvom snehu, blata a vo všeobecnosti s náročným terénom.

     

    Oplatí sa mi opravovať defekt?
    A je to vôbec bezpečné? Pneumatiky, ktoré sa neodporúča opravovať sú pneumatiky s rýchlostným indexom 210 km/h a viac. Takisto nemyslite na opravu defektu ani v prípade, že pneumatika je poškodená prierazom alebo poškodením bočnice, ktorých dezén je menší ako 1,6 mm. Už vôbec tieto poškodenia (veľké viac ako 0,64 cm) neopravujte v oblasti behúňa. Ak už nie je v pneumatike žiaden tlak, nejazdite na nej. V opačnom prípade sa s ňou môžete rovno rozlúčiť. V prípadoch, kedy uniká vzduch z pneumatiky postupne a poškodenie je menšie ako 0,64 cm, sa dá uvažovať o pomerne uspokojivej oprave defektu.