Prejsť na obsah

Veľký test Audi A6 3.0 TDI quattro: Pozor na ľahkú váhu

    Siedma generácia modelu vyššej strednej triedy so štyrmi kruhmi na chladiči je teda tu. Už prvý pohľad hovorí, že dizajnové oddelenie zvolilo skôr hru na istotu. Nechceli nič pokaziť, a tak sa nepúšťali do žiadnych radikálnych vzhľadových experimentov.

     

    Nechceme štylistiku novej „á šestky“ hodnotiť štýlom pekná/škaredá, to je vecou osobného vkusu. A záležitosťou debaty o individuálnych preferenciách. Trúfame si však odhadnúť, že novinka svojím vzhľadom nerozpúta veľkú polemickú búrku, tak ako sme zvyknutí hlavne u kolegov z Mníchova.

     

    Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia prišiel na trh prvý prapredchodca dnešného A6: model Audi 100. V tom čase sa ešte konkurenti od BMW aj Mercedesu hlasno smiali z prémiových ambícií svojho krajana z Ingolstadtu. Dnes už je všetko inak. Títo traja sa všetci bez výnimky navzájom berú veľmi vážne a dávajú jeden na druhého pozor. A ako ukazuje nové A6, bude potrebné dávať dokonca veľký pozor.

     

    Viac miesta pre nohy, dosť pre všetko ostatné

    Tabuľka pri predošlom porovnaní konkurentov prezrádza zaujímavé fakty o novom Audi A6 aj z hľadiska jeho rozmerov. Napriek tomu, že je Audi z celej nemeckej trojky najdlhšie, nie je to výsledok toho, že by sa medzigeneračne natiahlo. Prekvapivo práve naopak: jeho dĺžka je oproti predchodcovi menšia o 12 mm. To, že vizuálne môže pôsobiť dlhšie, je zrejme výsledkom jeho zníženia (- 4 mm). A možno aj vplyvom natiahnutého rázvoru: toho pribudlo až o 69 mm.

     

    Nová „á šestka“ sa zdá byť nižšou aj pri pohľade spredu, resp. hlavne zozadu. Nabrala totiž aj na šírke, o rovných 19 mm. Celkovo tieto zmeny spôsobili posun vozidla k športovejším proporciám. Síce nijako obzvlášť dramatický, ale predsa len viditeľný.

     

    Ak ostaneme pri hodnotení rozmerových a priestorových pomerov, pri tých sa najviac prejavilo spomínané natiahnutie rázvoru. Jeho predĺženie rozhodne pocítia pasažieri na zadných sedadlách. Aj keď, je potrebné upresniť, že sa tu nedá celkom jednoznačne počítať s logikou typu čím väčší rázvor = tým viac miesta. Prémiové modely totiž nevsádzajú všetko na jednu kartu a keď natiahnú rázvor, využijú to komplexne. Teda nielen zväčšením pozdĺžneho priestoru pre posádku vzadu, ale napríklad aj komfortnejším sklonom sedadiel.

     

    Priestorové pomery vpredu sú rovnako dobré ako boli pri predošlej generácii. Síce tu nastali nejaké nárasty vo všetkých smeroch, sú však len v milimetrových škálach, a teda nič dramatické nepriniesli. Ale ani nebolo treba. Opakujeme: vpredu je miesta ozaj dosť. A aj nad hlavou, napriek zníženiu karosérie. To platí vpredu rovnako ako vzadu.

     

    Úpravou vonkajších rozmerov trochu utrpel batožinový priestor. I keď, výraz „utrpel“ možno nie je celkom na mieste. Objem sa síce medzigeneračne zmenšil o 16 litrov, aktuálnych 530 je však ešte stále viac než dosť. Na všetky možné misie, aké by mohlo auto tohto typu plniť.

    No a hlavne tam, kde sa trochu ubralo na kvantite, pribudla kvalita a praktickosť. Kufor má po novom asi o štyri centimetre nižšiu nakladaciu hranu. Dokonalo rovnej podlahy po sklopení zadných operadiel sme sa síce nedočkali, hovoríme tu ale o prémiovom sedane a nie o poštárskej dodávke, takže veľký dôvod na kritiku to rozhodne nie je.

     

    Kvalita: Déja-vu plus

    Interiér sa tvorcom novej „á šestky“ ozaj vydaril. A nielen priestorovo. Hneď od prvého okamihu sa v tejto kabíne cítite akosi prirodzene, ako keby ste tu už niekedy predtým boli. Sedí sa pomerne nízko, ale pohodlne. Pri rozsahoch nastaviteľnosti sedadiel aj volantu vo všetkých možných aj nemožných smeroch niet pochýb o tom, že si bezpečnú a komfortnú vodičskú pozíciu nájdu aj výrazne nekonfekčné postavy.

     

    Spokojnosť zavládla aj so samotnými sedadlami. Jednak s ich základným tvarom a tvrdosťou výplní, a aj s možnosťami nastavovania. V našom prípade boli obe predné sedadlá plne nastavovateľné elektricky. Príjemný prvkom bol hlavne ovládač, ktorým sa nastavovali stehenná opierka, bedrová opierka a zovretie bočníc. Jeho ovládanie sa jasne a prehľadne zobrazuje na displeji systému MMI, takže nemusíte siahodlho experimentovať štýlom pokus/omyl, aby ste dosiahli to, čo chcete. Na tieto sedadlá si každopádne musíte pripraviť tučných 2 496 eur príplatku.

     

    Aj zadné sedadlá hodnotíme ako veľmi pohodlné, i keď „á šestka“ možno nie je tým ideálnym príkladom pre šoférsku limuzínu. Toto auto láka viac za volant. Ak by ste to ale predsa len mali namierené dozadu, počítajte si tým, že klimatizácia je sériovo iba dvojzónová. Za ovládanie ďalších dvoch zón pre zadné sedadlá si pripravte plus 732 eur.

    Z ergonomického hľadiska prináša nové Audi A6 kvalitnú zmes toho, čo nemá chybu a toho, na čo sa dá ľahko zvyknúť. Do prvej skupiny patria všetky ovládacie a zobrazovacie prvky, na ktoré vám intuitívne a automaticky padne zrak aj ruka. Jediným trochu zvláštnym detailom je štartovacie tlačidlo, umiestnené vpravo od páky prevodovky. Teda bližšie k spolujazdcovi, než vodičovi.

     

    Hlboká poklona patrí kvalite materiálov na palube. Obklady z pravého dreva pôsobia ozaj luxusne, a pritom veľmi prirodzene, spolu s hnedým čalúnením z hrubej kože. Za akosť ako takú však priplácať nemusíte. Tá si zaslúži vysoké známky aj na miestach, kde ju nevylepšujú príplatkové prvky. Skrátka, nikde ani náznak kvalitatívneho zaváhania. Ani po stránke samotných materiálov, ani v oblasti dielenského spracovania. Zmizli aj tie najmenšie pochybnosti, ktoré mohla u niekoho vzbudiť predošlá generácia niektorými detailmi.

    Pribudla však predsa len jedna maličkosť, ktorú si dizajnéri mohli odpustiť: lesklá ozdobná lišta na pomedzí hornej časti palubnej dosky a dolnej hrany čelného skla. Z väčšej časti interiéru ju na priamo takmer nevidíte, zato však za určitých svetelných podmienok vytvára dosť nepríjemný odraz v čelnom skle.

     

    V oblasti komfortu pruženia odviedlo dobrú prácu spomenuté adaptívne vzduchové pruženie. Opakujeme: dobrú. K výbornému hodnoteniu tu čosi predsa chýbalo. Systém takmer dokonalo „vyžehlí“ všetky dlhé aj stredné nerovnosti. Auto sa po nich nesie ako po vodnej hladine, a to napriek tomu, že ako sme už napísali, nestráca istotu ani v ostrých jazdných manévroch. Ale…

    Menším problémom sa ukázal byť drsný povrch asfaltu, kedy sa viac než je milé ozve hluk odvaľovania pneumatík. A väčším problémom séria ostrých priečnych nerovností. Hovoríme konkrétne o skúsenosti z českej diaľničnej „betónovky“ na úseku Břeclav-Brno. Akokoľvek dobré je adaptívne pruženie všade inde, na takúto cestu sa skrátka adaptovať nedokáže. Najavo to dá výrazným hlukom nárazov na spomenuté nerovnosti a pridá k tomu aj pomerne nepríjemné vibrácie, prenášané do karosérie.

     

    Netušíme, čo mohlo túto nepríjemnosť spôsobiť. Veľa by mohlo napovedať prevezenie sa po tej istej trase s klasickým oceľovým pružením. A ak by sa problém opakoval, netýka sa zrejme pruženia, ale možno skôr karosérie, jej tuhosti. Dúfame, že raz dostaneme šancu zistiť to.

    Zatiaľ vám vieme poradiť iba z oblasti kompromisov a ústupkov: vyhnite sa danému úseku, prípadne vzývajte patróna českých cestárov, aby svoj tankodróm konečne dostali na európsku úroveň. No a dovtedy zabudnite na pekné 19-palcové kolesá a uspokojte sa so 17-palcovým štandardom. Problém sa možno neprejaví až tak vypuklo.

     

    Najviac sa nám ale pozdávala možnosť Individual, v ktorej si môžete ľubovoľne nakonfigurovať komfortné či dynamické kombinácie podvozka, riadenia, ale aj motora, prevodovky, dokonca aj reakcií zákrutových svetiel. Škoda len, že žiadna zo skúšaných konfigurácii a ani jeden z predvolených režimov nedokázali eliminovať spomenutú českú diaľničnú nepríjemnosť.

    Veľmi účinné a voči slabnutiu účinku pri zahriatí odolné sú brzdy nového Audi A6. Jedinou drobnosťou, ktorú by sme im vytkli, je trochu horšie dávkovanie účinku. Najmä tesne pred zastavením musíte s pedálom pracovať veľmi citlivo, aby to s autom nepríjemne nemyklo. Tu by možno pomohlo niečo ako automatické zníženie brzdného účinku tesne pred zastavením, ktoré môže byť súčasťou funkčného balíka ESP.