Aká bude spotreba áut v roku 2025?

Úradníci v Európskej únii pracujú na plné obrátky. Pripravujú reguláciu, podľa ktorej by mali všetky autá vyrobené od roku 2025 jazdiť s priemernou spotrebou cca. 2,7 l na 100 km.

Nedávno prešiel Európskou úniou návrh zákona o znížení priemerných emisií u áut predávaných v Európskej únii. Aby ste boli v obraze, momentálne je hranica nastavená na 130 g / km CO2, v roku 2020 má klesnúť až na 95 g / km. Istú výnimku budú mať len výrobcovia s ročnou produkciou 1000 áut, čo sa pochopiteľne automobiliek ako Ferrari alebo Lamborghini vôbec netýka.

Tým ale celá záležitosť so spotrebou, zdá sa, nekončí. Zatiaľ to vyzerá, že v roku 2025 vojde do platnosti zákon, ktorý európskym automobilkám nariadi limit 70 g / km CO2, čo je ekvivalent cca. 2,7 l / 100 km. A to naprieč celou modelovou radou. Splnenie predpisov sťažuje aj to, že do roku 2017 má vojsť do platnosti úplne nová metodika merania, ktorá má presnejšie reflektovať reálne podmienky na ceste.

Takže už žiadne meranie niekde v klimatizovanej miestnosti s pozvoľnou akceleráciou, ale simulácia toho, ako sa s autom na ceste naozaj jazdí. Že ale nebude vôbec jednoduché splniť chystané predpisy asi netreba zmieňovať, pretože motory sú momentálne tak efektívne, ako to len súčasné technológie dovoľujú a ďalšie zníženie spotreby a s tým spojených emisií bude extrémne drahé a náročné. A kto vývoj takých áut zaplatí? Samozrejme, že zákazníci.

Zdroj: http://kraksne.sk/clanky/55-aka-bude-spotreba-aut-v-roku-2025