Prejsť na obsah

Ako funguje EGR ventil ?

    AGR Ventil AUDI A2 1.4TDI 2000-2005, VW LUPO 1.4TDI 1999-2005, SEAT AROSA 1.4TDI 2001-2004

    Úlohou EGR ventilu je vrátiť časť výfukových plynov naspäť do spaľovacieho priestoru. EGR ventil teda otvára a uzatvára prepojenie sacieho a výfukového potrubia. Po otvorení ventilu sa do sacieho potrubia dostane určité množstvo výfukových plynov, ktoré sa zmiešajú s novo prichádzajúcou zmesou/vzduchom do valca.

    Miešanie výfukových plynov so zmesou/vzduchom spôsobí, že podiel kyslíka bude v spaľovacom priestore menší. Z hľadiska výkonu jo to nežiadúce, no zapríčiní to zníženie teploty horenia, čo vedie k nižšej tvorbe oxidov dusíka. Vysoké teploty a nadbytok vzduchu totiž zvyšujú produkciu oxidov dusíka vo výfukových plynoch.

    Jednoducho povedané, časť výfukových plynov prejde spaľovacím procesom dva-krát. Čo už raz zhorelo, znovu nezhorí a výsledkom je teda menšie množstvo kyslíka pre spaľovanie. Menšie množstvo kyslíka spôsobí, že je možné spáliť menej paliva a tak získať nižšiu teplotu spaľovania, pri ktorej je tvorba oxidov dusíka nižšia.EGR ventil využívajú zážihové, ale aj vznetové motory.

    Pri zážihových motoroch sa recirkulácia výfukových plynov pohybuje medzi 10-20% z objemu nasávanej zmesi do valca a pri vznetových motoroch sa recirkulácia výfukových plynov pohybuje medzi 15-25%. Ako však všetci dobre vieme, to, čo je dobré pre emisie, zvyčajne nebýva dobré pre motor.