Ako pripraviť auto na zimu

Najťažšie obdobie pre motorové vozidlá príde v priebehu niekoľkých týždňov. Príprava na zimu však nekončí len prezutím letných pneumatík.

O tom, že je nevyhnutné mať obuté zimné pneumatiky, nepochybuje hádam nikto. To však nie je všetko – nízke teploty, agresívne posypové materiály, námraza a studené štarty dajú vášmu autu poriadne zabrať. Denník Nový Čas a motoristický magazín AUTO BILD vám poradia, ako vášho tátoša na zimu čo najlepšie pripraviť.


1. Ostrekovacia kvapalina

Nezabúdajte, že v nádržke ostrekovačov vám zostala letná zmes, ktorá je síce výborná v odmasťovaní a rozpúšťaní pozostatkov po hmyze, ale v mraze vám upchá dýzy. Spotrebujte letnú zmes pokiaľ nemrzne, neexperimentujte so zmiešavaním letnej a zimnej kvapaliny. Malá prímes neprekáža, ale nikdy neviete, koľko vám v nádržke tej starej zostalo.
NÁŠ TIP: Nalejte si zimnú zmes už s predstihom na jeseň. Nemusí byť príliš koncentrovaná, stačí, aby vydržala prvé mrazíky.

 

2. Stierače
Stierače si musia v  zime poradiť nielen s dažďom, snehom a  námrazou, ale aj so silným abrazívnym materiálom, ktorý na vaše čelné sklo nanášajú pred vami idúce autá. Čierne blato sa skladá z posypového materiálu, brzdného prachu a snehovej  brečky. To je pre gumičky stieračov ťažký súper, preto by ste ešte na jeseň mali skontrolovať ich stav. Ak je guma stvrdnutá a zle stiera, zmäknúť môže v‡alkohole. Ak nepomôže ani dlhé uloženie v ‡koncentrovanom nemrznúcom prostriedku, treba ju vymeniť.
NÁŠ TIP: Nemusíte kupovať len drahé originálne príslušenstvo, výborné stierače ponúka za nižšiu cenu viacero výrobcov.

 

3. Zimná výbava
Do kufra si budete musieť pribaliť časti zimnej výbavy. Tú na Slovensku nestanovuje žiadny zákon, ale my odporúčame ako nevyhnutné minimum tieto súčasti: metličku na sneh (podľa zákona sa nesmie jazdiť so snehom na streche či kapote), škrabku na ľad (odporúčame polykarbonátovú, ktorá neskrehne a nepoláme sa), rozmrazovač, reťaze (hlavne, ak sa chystáte jazdiť v‡horskom prostredí), lopatku a v‡horských oblastiach aj štartovacie káble.
NÁŠ TIP: Rozmrazovač noste pri sebe, nie v‡aute, lebo keď vám zamrznú zámky, zavretý v‡aute vám nepomôže.

 

4. Tesnenie
Gumené tesnenie okolo dverí a  okien môže zamrznúť a‡zablokuje vám prístup do auta. Pri násilnom otváraní sa môže tesnenie poškodiť a začne vám zatekať do kabíny. Riešením je natretie gumy okolo dverí a okien silikónovou ceruzkou. Stojí okolo 5 € a vystačí na niekoľko zím. Dajte však pozor, tesnenia treba natrieť ešte predtým, než udrú silnejšie mrazy, teda na jeseň! Nezabudnite natrieť aj tesnenie okolo prednej kapoty a kufra.
NÁŠ TIP: Na tesnenie sa dá použiť aj silikónový sprej, ale ceruzka sa nám osvedčila viac.

 

5. Akumulátor
Nízke teploty sú pre akumulátor veľkou záťažou. Pomôže očistenie kontaktov, odstránenie zoxidovanej vrstvy brúsnym papierom. Hoci cez leto fungoval akumulátor správne, na jeseň je vhodné urobiť kontrolu dobíjania i samotné dobitie. V prípade veľkých mrazov pomôže zohriatie batérie. Stačí ju preniesť do vykurovanej miestnosti. Ak je akumulátor v zlom stave, určite ho vymeňte.
NÁŠ TIP:  Je taký silný mráz, že akumulátor nedokáže naštartovať motor? Ponorte ho do teplej vody až po póly, krátkodobo to zvýši jeho výkon až o 30 percent.

 

6. Klimatizácia
V  zime je najúčinnejším prostriedkom proti roseniu a zahmlievaniu skiel klimatizácia. Tá vzduch v‡ kabíne vysušuje, čím odstraňuje zahmlenie. Hoci to znie zvláštne, klimatizácia musí byť v‡dobrej kondícii práve v zime. Nevyužívame síce jej chladiacu schopnosť, ale tú sušiacu. Na to, aby ofukovanie skla v‡zime fungovalo, treba na jeseň skontrolovať kabínový filter. Niekedy ho stačí vyklepať od prachu, ale raz za rok sa oplatí vymeniť ho za nový.
NÁŠ TIP: Nepoužívajte chemické prípravky na odrosenie skla, nefungujú ani zďaleka tak účinne ako klimatizácia, a niekedy robia na okne fľaky.

 

7. Karoséria
Lak karosérie dostáva v zime riadne zabrať. Ak sa poškodí, korózia má otvorenú cestu. Môžete však vytvoriť neviditeľný ochranný štít proti posypovej soli tým, že lak dobre navoskujete. Odporúčame použiť tvrdý vosk. Vosk v šampóne alebo tekutý v spreji nie je pred zimnou dostatočný, naopak, treba odstrániť všetky ich zvyšky šampónom. Po tom nanesiete vosk na karosériu a  dobre ho rozotriete, povrch dosucha preleštíte tak, aby zmizli všetky drobné čiastočky, ktoré pripomínajú biele vločky.
NÁŠ TIP: Vyskúšajte vosk s teflónom. Poskytuje zvýšenú odolnosť.

 

 

 

Zdroj: http://adam.azet.sk/clanky/16537/uzitocne-tipy-ako-pripravit-auto-na-zimu.html