Ako staré pneumatiky už použitiu nevyhovujú?

Znova je tu sezóna prezúvania na letné pneumatiky. S ňou sa v mnohých prípadoch spája aj kúpa nového letného obutia. Viacerí na auto dajú obuť letné pneumatiky z minulej sezóny. To je úplne v poriadku. Už druhé desaťročie (aspoň ja to tak vnímam) odporúčajú inštruktori bezpečnej jazdy a špecialisti na bezpečnosť cestnej premávky pri kontrole stavu pneumatík sledovať okrem ich správneho nahustenia, priameho mechanického poškodenia a zjazdeného dezénu aj ich vek. Je zrejmé, že veľmi staré pneumatiky síce sú stále čierne, okrúhle, dajú sa nafúkať na predpísaný tlak a povedzme, že dokážu mať aj minimálnu odporúčanú hĺbku dezénu 4 milimetre. Napriek tomu nemusia, hlavne na mokrom povrchu, či priamo na vode dobre fungovať. Prečo? Lebo s guma (kaučuk), silika a iné zmesi, z ktorých sa moderné pneumatiky vyrábajú časom pôsobením vzduchu a slnečného žiarenia tvrdnú a teda strácajú svoje schopnosti priľnavosti. Na mieste je teda otázka, ako staré pneumatiky sú už naozaj staré z pohľadu ich dátumu výroby?

 

Táto problematika sa začala výraznejšie riešiť práve s rozmachom internetových obchodov s predajom pneumatík, kde síce nakupujete tovar podľa vlastnej voľby v zmysle značky a rozmerov, no priamy kontakt s tovarom pred kúpou nemáte. Nezriedka sa stalo, že kupujúci dostal v zásielke naozaj staré, alebo aj nesprávne skladované pneumatiky. Keďže vyslovene na pneumatíkách závisia životy ľudí, táto téma si naozaj zaslúži pozornosť. Mnohí klienti totiž prepadli poblúzneniu, že ak majú kúpiť nové pneumatiky, ich rok výroby musí byť rovnaký ako rok nákupu. To sú, samozrejme, prehnané a neadekvátne požiadavky. Ako stará pneumatika je teda ešte v pohode?

Inštruktori školy šmyku z tréningov z osobnej skúsenosti neodporúčajú používať pneumatiky staršie než 5 – 6 rokov. Pre vodičov, ktorí ročne najazdia vyše 25 000 km nebude problém kúpiť pneumatiky vyrobené aj pred 2 – 3 rokmi, lebo ich používaním “zoderú” skôr než naozaj zostarnú.

 

http://www.topspeed.sk/ako-stare-pneumatiky-uz-pouzitiu-nevyhovuju/6735