BMW Concept radu 4 Coupé Estetika, dynamika, individualita

Odbornosť dizajnu BMW a žiari prostredníctvom športovej siluety. Proporcie vozidla zároveň pasujú aj do známej platformy BMW: dlhý rázvor, dlhá kapota, dozadu posunutý priestor pre posádku a krátke previsy vizuálne rozbiehajú BMW Concept radu 4 Coupé skôr, než sa reálne pohne. Jeho natiahnuté proporcie zároveň vyžarujú mimoriadne atletický vzhľad. Lemy zadných blatníkov tvoria najširšie miesto automobilu, zdôrazňujúc tento rozmer. Napäté línie a povrchy dodávajú karosérii emotívnosť a precíznosť. Sofistikované detaily nového Coupé priam provokujú predstavivosť na bližšie skúmanie. Funkčné prvky, ako napríklad vzduchové vstupy a výstupy, kľučky dverí či vonkajšie spätné zrkadlá, pôsobia hodnotne vďaka leštenému povrchu hliníkových doplnkov. Výnimočné odhodlanie dizajnérov dosiahnuť správny vzhľad každej konkrétnej funkcie je evidentný aj na takýchto maličkostiach.

Precízne kontúry a povrchy, formované vo viacerých rovinách, definujú atraktívnu tvár BMW Concept radu 4 Coupé. Pre BMW typické prvky prednej časti, ako napríklad výrazné obličky mreže chladiča alebo dvojité okrúhle predné svetlá, majú štíhly športový dizajn a sú zárukou toho, že BMW Concept radu 4 Coupé okamžite identifikujete ako BMW. Dizajn predných partií sa zreteľne hlási k rodine BMW radu 3, jeho športová interpretácia však zvýrazňuje dynamický charakter BMW Concept radu 4 Coupé.

Koncept nového kupé spája dizajnové ikony prednej aj zadnej časti s dômyselnými detailmi a trojrozmernou hĺbkou. Obličky mreže chladiča sú uzavreté v prospech optimalizácie aerodynamiky a zníženia spotreby, priestory medzi sofistikovane tvarovanými lesklými rebrami mreží sú zablendované tmavými výplňami.

Predné svetlá, využívajúce výlučne LED technológiu, sú šesťuholníkové a týmto tvarom ponúkajú extrémne technicky pôsobiacu reinterpretáciu pre BMW typických dvojitých okrúhlych predných svetiel. Dynamicky tvarovaná nová podoba tejto dizajnovej ikony je plynulo zakomponovaná do predných partií. Dizajn predných svetiel povyšuje prepojenie medzi svetlami a mrežou chladiča, známe z BMW radu 3, na novú úroveň, viditeľnú aj po tme. Od vnútorných jednotiek dvojíc predných svetiel vedú optické vlákna, tvoriace vizuálne prepojenie medzi svetlami a obličkami mreže chladiča. Vďaka tomu pôsobia predné partie nového Coupé na pohľad ešte širšie.

Najnápadnejším prvkom prednej časti okrem BMW obličiek mreže chladiča a dvojitých okrúhlych predných svetiel sú rozmerné vzduchové vstupy v prednom nástavci pod nárazníkom. Ich veľkosť naznačuje množstvo chladiaceho vzduchu, potrebné pre výkonné motory, pričom zároveň vedie pohľad k svalnato klenutým predným blatníkom. Dva lemy vzduchových otvorov na každej strane pripomínajú kontúry šesťuholníkovej grafiky predných svetiel, vďaka čomu vyzerá predná časť ešte širšie a športovejšie. Výrazne tvarované leštené hliníkové ozdoby vo vzduchových vstupoch pridávajú vzhľadu na osobitosti. Okrem efektu extrémneho zvýraznenia šírky zároveň udeľujú otvorom mimoriadne športovú na tri časti delenú podobu. Bočné strany oboch krajných otvorov majú meniacu sa hrúbku, ktorá ešte viac zdôrazňuje dynamiku predných partií. Zároveň vyznačuje špecifické oblasti vzduchových vstupov, slúžiace na chladenie bŕzd a vedenie prúdenia do tzv. Vzduchových záclon. Tento prvok zo súboru BMW EfficientDynamics usmerňuje prúd vzduchu na predné kolesá, ktoré ním doslova prekryje ako záclona, čím podstatne prispieva k lepšej aerodynamike, a teda následne aj k nižšej spotrebe paliva.

Boky plné sily a elegancie

Bočnú siluetu BMW Concept radu 4 Coupé definujú pre značku typické proporcie a nízke natiahnuté línie, spolu s expresívne tvarovanými povrchmi, vytvárajúcimi živú hru svetla a tieňov. Jemne splývajúca strecha – klasický prvok kupé – hladko prechádza do zadných partií, opticky predlžuje vozidlo a elegantným spôsobom zdôrazňuje športovú robustnosť jeho bokov. Do štíhlej a nízkej témy dokonalo zapadajú a bočné okná. Atraktívne vonkajšie spätné zrkadlá sú organicky uchytené na bokoch a poskytujú ďalší dôkaz toho, ako sa vizuálny efekt dokáže spojiť s aerodynamickou funkciou. BMW Concept radu 4 Coupé má elegantne tvarované boky, s povrchmi a objemami harmonicky splývajúcimi pod klesajúcou líniou strechy. Výsledkom je športový dizajn C-stĺpika, ktorý dokonalo splýva s uhladenou siluetou.

Pod bočnými oknami sa tiahne „dvojitá línia lemu“, známa z BMW radu 3, ktorá udeľuje vozidlu vizuálny dojem pohybu vpred. Tienený povrch nad zadným kolesom sa pod touto líniou výrazne stráca. Výsledkom sú svalnaté kontúry okolo zadných kolies, zdôrazňujúce dynamiku vozidla a pre BMW typický pohon zadných kolies.

Ďalším vizuálnym poukázaním na sofistikovanú aerodynamiku BMW Concept radu 4 Coupé je tzv. Air Breather (vzduchový výduch), čo je aerodynamicky efektívny otvor za predným kolesom. Vytvára dynamické prepojenie medzi dvoma svetlými povrchmi bokov vozidla, odkazujúc na tvary štylistických prvkov predných partií. Air Breather v sebe spája priority BMW EfficientDynamics a časom prevereného BMW dizajnu, pričom zároveň spolupracuje so Vzduchovými záclonami v prednom nástavci na efektívnejšom znížení aerodynamického odporu okolo kolies. Exkluzívne 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny kompletizujú dynamicky elegantný dojem z bočnej siluety vozidla. Ich sofistikovaný a výrazne trojdimenzionálny viaclúčový dizajn sa takisto hlási k estetike športovej elegancie.

Športovo široký postoj zadných partií

Športový charakter BMW Concept radu 4 Coupé pokračuje aj nízkymi a širokými zadnými partiami vozidla. Výrazné horizontálne línie a široké zadné svetlá umiestnené na samých krajoch priťahujú pozornosť k svalnato klenutým lemom blatníkov a širokému rozchodu kolies. Dizajn zadného okna vizuálne znižuje zadnú časť vozidla ako celok a dáva jej ešte viac dynamiky. Zároveň dáva jasne a čisto vyniknúť širokým bokom vozidla. Horizontálne línie zadnej časti majú jemne trojdimenzionálny charakter, pričom výrazne konkávna časť vytvára tienené povrchy, udeľujúce vozidlu vizuálnu pohybovú energiu. Kontrastujúca hra svetla a tieňa mimoriadne oživuje zadné partie.

Do celkového dizajnu BMW Concept radu 4 Coupé harmonicky zapadajú zadné svetlá v tvare písmena L. Smerom do bokov nadväzujú na línie lemu a nechajú sa absorbovať exteriérom ako jeho integrálna časť. Svetlá sa smerom k stredu zadnej časti zužujú, smerom ku krajom teda naopak rozširujú, čím vizuálne zdôrazňujú nízky a široký postoj nového Coupé na ceste. Vnútorná štruktúra svetiel pripomína skulptúru s poskrúcanými povrchmi. Svetelný prvok na celú plochu vytvára špecifický tvar dvojitého písmen L, typického pre BMW, s pozoruhodne hĺbkovým efektom. Kým svietiace časti žiaria veľmi jasne, tie neaktívne svojou výraznou tmavosťou ustupujú do pozadia, čím vzniká silný trojdimenzionálny vizuálny dojem.

Najvýraznejším prvkom zadných partií je nárazník s jasne definovaným ušľachtilým akcentovým prvkom z lešteného hliníka. Tento dekoračný prvok je podobne členený na tri diely ako vzduchové otvory na prednej časti vozidla, s ešte výraznejším vizuálnym zvýraznením jeho šírky. Po stranách zadného nástavca pod nárazníkom táto dekorácia dynamicky zachytáva koncovky výfukov tesne pred tým, ako nechá pohľad skĺznuť na kolesá. Malé zahnutie akcentového prvku dohora v tesnej blízkosti koncoviek výfukov pridáva vzhľadu ešte viac sofistikovanej dynamiky.

Interiér ponorený do jemnej krásy

Interiér BMW Concept radu 4 Coupé sleduje tradičný recept BMW, spájajúci športovosť a exkluzivitu do jedného štýlového balíka. Interiér doslova obaľuje vodiča v štýle pre BMW typickej orientácie na osobu za volantom. Najdôležitejšie ovládacie prvky vozidla sú ergonomicky zoskupené okolo vodiča, aby mal najjednoduchší možný dosah na všetky funkcie. Princíp „vrstvenia“, ktorý delí vnútorný objem na jednotlivé sektory pomocou dômyselných línií a povrchov, je silným zdôraznením dynamického pocitu z interiéru BMW Concept radu 4 Coupé.

Dynamické využitie línií pokračuje aj v dizajne dverí. Všetky línie sa zlievajú dozadu, čím priťahujú pozornosť oka jednoznačne k prednej časti kabíny. Zároveň sa jasne definované povrchy okolo bočných okien cez B-stĺpiky spájajú smerom dozadu tesne štruktúrovaným horizontálnym pohybom a takto zjednocujú prednú a zadnú časť. Usporiadanie priestorových sektorov okolo dverí, bočných vnútorných panelov vzadu a dolných lemov okien vytvára okolo posádky pocit bezpečného útočiska a športovej atmosféry. K tomu sa pridáva výrazné profilovanie zadných sedadiel, vďaka ktorému pôsobia takmer ako samostatné, spojené dokopy, čo prináša ďalšiu indikáciu športových inštinktov BMW Concept radu 4 Coupé.

Kvalita spracovania, udržateľnosť a technická sofistikovanosť

Dizajn farieb a materiálov, vyvinutý divíziou BMW Individual, je presne prispôsobený geometrii interiéru BMW Concept radu 4 Coupé. Dvojtónové obklady vo farbách čiernej a hnedej Schiaparelli mimoriadne efektívne zvýrazňuje súhru tvarov prednej časti kabíny, svetlé kontrastné stehovanie pridáva koženým povrchom dotyk sviežosti. Exkluzívne obklady pozostávajú z kože spracovanej ekologickými metódami, čo sa prejavuje prirodzeným pocitom na dotyk a jemnou štruktúrou.

Jemné detaily z exteriéru BMW Concept radu 4 Coupé pokračujú aj do interiéru vozidla, pričom zdôrazňujú výnimočnú pozornosť jeho tvorcov aj k najmenším maličkostiam. Sedadlá sú okrem diskrétne embosovaných nápisov „BMW Individual“ domovom aj pre špeciálne ručne zapletané kožené ozdobné prvky, vertikálne lemujúce operadlá s efektom zdôraznenia vysokej kvality interiéru. Ručne zapletané ozdoby nájdete aj na kožou potiahnutých držiakoch nápojov či podlahových rohožiach. Nápisy „BMW Individual“ sa nachádzajú aj na prahových lištách.

Obkladové lišty z ušľachtilého prírodného gaštanového dreva dopĺňajú exkluzivitu interiéru. Kombinácia starostlivo vyberaných vysoko kvalitných materiálov, sofistikované detaily a rozsiahle využite ručne spracovaných prvkov napĺňa BMW Concept radu 4 Coupé atmosférou moderného luxusu. Exteriérová farba Liquid Metal Silver (tekutá kovová strieborná), vyvinutá špeciálne pre nový koncept, necháva v maximálnej miere vyniknúť jeho dizajn a pridáva extra dávku energie do súhry povrchov a kontúr.

Zdroj:http://www.auto.sk/clanok14967.htm