Prejsť na obsah

BMW skrášlilo svoju jednotku

  Bavori výrazne omladili najmenší konvenčne poháňaný model, dali mu prívetivejšiu tvár a pod kapotu nasťahovali nové trojvalcové motory.

  Dizajn je vecou vkusu, no exteriér aktuálnej generácie bavorského radu 1 mal pravdepodobne viac odporcov než fanúšikov. Ich výčitky smerovali najmä na svetlá: zadné pripomínali Volkswagen Polo a predné boli jednoducho čudné. Našťastie, BMW si svoj štylistický prešľap uvedomilo. Vizuálne problémy jednotky sa rozhodlo pri facelifte napraviť.

  Už dlhšie sa objavovali špekulácie, že najmenšie konvenčne poháňané auto z mníchovského portfólia (odhliadnuc od elektromobilu i3) dostane rovnakú prednú časť ako jeho dvojdveroví súrodenci označení číslom 2. To sa nakoniec nepotvrdilo, aj keď istú podobnosť si možno všimnúť. Podstatné je, že vďaka novému tvaru svetlometov (za príplatok kompletne diódových) a nárazníka pôsobí tvár vozidla omnoho prívetivejšie než doteraz.

  Výrazné zmeny sa odohrali aj vzadu: červené štvorce nahradili horizontálne orientované svetlá s charakteristickým tvarom a vnútornou architektúrou využívajúcou svetlovodivé trubice. Modernizácia sa interiéru dotkla len v detailoch, upravené sú niektoré ovládače, farby a materiály. Jednotka dostala aktuálnu verziu systému iDrive s lepším displejom, okrem toho ponúka viac štandardného aj príplatkového vybavenia. V ňom sa nachádza napríklad adaptívny tempomat či parkovací robot.

  BMW teda svoj rad 1 skrášlilo, no to nie je všetko. Zmeny sa odohrali aj na technickom fronte. Hlavnou novinkou je uvedenie trojvalcov. Najmenší bavorák dostal dva: benzín a naftu. Oba majú objem 1,5 litra a poznáme ich z niektorých modelov dcérskej značky MINI. Zážihová verzia 116i dosahuje špičkový výkon 80 kW (109 k), vznetová je prekvapujúco silnejšia s maximom na úrovni 85 kW (116 k).

  Nad trojvalcovým základom stoja štvorvalce (objem 1,6 a 2,0 litra) v troch verziách s číselnými kódmi 118, 120 a 125 doplnenými písmenom i/d podľa typu paliva. Na strane benzínu hovorí automobilka o výkonoch 100 kW (136 k), 130 kW (177 k) a 160 kW (218 k). Dieselové agregáty dosahujú najvyššie parametre 110 kW (150 k), 140 kW (190 k) a 165 kW (224 k), vo všetkých verziách sú teda silnejšie než rovnako označení súrodenci.

  Samozrejme, špičkou ponuky je zážihový model M135i poháňaný dvakrát prepĺňaným trojlitrom vybaveným šesticou piestov. Tento motor dostal do vienka zopár plnokrvníkov navyše. Namiesto 235 kW (320 k) zo seba teraz vypumpuje 240 kW (326 k), teda rovnako ako príbuzné kupé so štítkom M235i. Okrem motorov upravila automobilka aj osemstupňový automat, ktorý prešiel preprogramovaním riadiacej jednotky za účelom zníženia spotreby.

  Bavori uvádzajú, že na domácom trhu chcú omladenú jednotku začať predávať od marca. Naživo by sme ju mali prvýkrát uvidieť krátko predtým počas ženevského autosalóna. Od nemeckých zákazníkov si bude BMW pýtať finančný balík vo výške 22 950 eur a viac.

   

  zdroj: http://autobild.cas.sk/clanok/199148/bmw-skraslilo-svoju-jednotku

  Značky: