Dobrá rada: Nerieďte nemrznúcu zmes do ostrekovača. V horách zmrznú trysky

Prvé silné mrazy, ktoré tejto zimy ešte neskončili, mnohým vodičom skomplikovali život. Vodou zriedené nemrznúce zmesi v ostrekovačoch nesplnili svoj účel. Zamrzli.

POPRAD, BRATISLAVA. Návštevníci Tatier, Oravy aj Horehronia riešia namiesto oddychu problém ako rozmraziť nefunkčné ostrekovače. Klamlivé krátke oteplenia utvrdia šoférov v presvedčení, že stačí naplniť ostrekovač lacnou zmesou do mínus 20 stupňov a tú ešte zriediť v pomere 1:1. Zmes v nádržke ostrekovača možno ešte vydrží a netuhne, ale v hadičkách a tryskách áno. Keď nepomáha poludňajšie slnko ani teplá handra na tryske, treba čakať na oteplenie alebo vojsť na hodinu do podzemnej garáže s plusovou teplotou. Napriek tomu, že údržba ostrekovača je veľmi jednoduchá, motoristom robí problémy. Vo vrchole zimy sa netreba spoliehať na zriedenú zmes, ale používať silný koncentrát, najlepšie do mínus 30 stupňov.

 

Niekedy stačí, aby sa na okne aj tryskách vytvorila vrstva ľadu a ostrekovač prestane fungovať. Vtedy treba očistiť trysku.
Aby sa problém nezopakoval, nestačí doliať do chybného ostrekovača novú zmes. Po rozmrznutí treba starú vystriekať von , potom naliať novú a s tou prepláchnuť celý systém ostrekovača. Potom nebudeme vidieť vedľa ciest šoférov, ktorí nahadzujú na čelné sklo sneh alebo ho oblievajú minerálkou.

 

Doliatie koncentrovanej zmesi do slabšej pomôže iba vtedy, ak trysky nezamrzli a dajú sa prepláchnuť. Ak sú hadičky alebo trysky zamrznuté, doliatie nepomôže.

zdroj: http://auto.sme.sk/c/4267586/dobra-rada-neriedte-nemrznucu-zmes-do-ostrekovaca-v-horach-zmrznu-trysky.html

Značky: