Prejsť na obsah

Filter pevných častíc (DPF) – problémy a údržba

  DPF filter pred a po čistení

  Mohlo by sa zdať, že ide o jednoduché zariadenie, na ktorom by sa nemalo nič pokaziť. Skutočnosť je však iná. Filter pevných častíc potrápil už nejedného motoristu a stal sa oprávneným strašiakom, najmä v starších ojazdených dieselových vozidlách. Neexistujú žiadne zaručené tipy pre jeho nekonečnú životnosť. S našimi radami vám však bude slúžiť podstatne dlhšie. Pozrite si s nami prehľad najčastejších problémov s filtrami pevných častíc a tipy, ako im predchádzať.

  Čo je DPF filter a ako funguje
  Filter pevných častíc, ktorý sa bežne označuje ako DPF (z anglického Diesel Particulate Filter), je zariadenie eliminujúce prachové častice z výfukových plynov spaľovacích motorov. Predtým sa montovalo iba do vznetových motorov, kde sa stalo fakticky s príchodom emisnej normy EURO 5 povinnou súčasťou vozidla. Avšak doba ide ďalej a filter pevných častíc nájdeme aj v benzínových motoroch (najmä po EURO 6.2), ktoré jemné častice tiež vylučujú a na ktoré sa dlhú dobu zabúdalo.

  DPF filter je prínosom pre životné prostredie, pretože pri správnej funkčnosti zamedzuje karcinogénnym látkam, aby sa dostali do ovzdušia. Na druhej strane, môže byť pri zanesení alebo poškodení veľkým problémom pre jeho majiteľa.

  Prečo sa filter pevných častíc zablokoval (upchal)
  Každý typ vozidla a motora môžu mať rôzne dôvody, prečo sa filter DPF upchal. Dôvody môžu byť nadmerné množstvo častíc vytvorených motorom, kvality paliva, kvality oleja alebo štýlu jazdy, dokonca aj umiestnenie DPF vo výfukovom systéme môže prispieť k úplnému blokovaniu alebo úplnému regenerovaniu filtra.

  Vo všeobecnosti vznikajú problémy pri jazde na krátke vzdialenosti v meste, kde sa proces regenerácie nemusí dokončiť. Kontrolka sa rozsvieti alebo sa na palubnej doske zobrazí hlásenie, že DPF je plné. Ak budete pokračovať v jazde rovnakým spôsobom, sadze sa budú ďalej ukladať vo filtri, až kým sa nerozsvietia ďalšie kontrolky a vozidlo prejde do servisného režimu, kde sa zníži vykon motoru.
  V tomto prípade bude potrebné zájsť do servisu, aby vykonali nútenú regeneráciu filtru, alebo jeho manuálne vyčistenie. V najhoršom prípade to môže znamenať výmenu filtru čo môže presiahnuť 1000 EUR.