Kardánová tyč, kĺbový hriadeľ pohonu nápravy

Kardanový hriadeľ, kardanová tyč KIA SORENTO 02-06

Poloos je zodpovedná za to, aby sa kolesa autá neotáčali náhodne, ale ich pohyb bol plynulý a hladký. Ložisko kolesa je zložené z dvoch kruhových časti, vnútorného kruhu a vonkajšieho kruhu. Sú tri najčastejšie používané typy ložísk: radiálne guličkové, valčekové alebo kužeľové valivé ložisko.

Ložisko kolesa nesie nielen hmotnosť auta, ale tiež musí vydržať silu rotácie kolesa a nápravy. Poloosy sú neustále počas jazdy vystavené záťaži. Problémy môžu nastať aj náhle, ale tieto situácie sú zriedkavé. Väčšinou sú poruchy dôsledkom opotrebovania alebo poškodenia. Zručný a skúsený vodič pozná svoje auto dobre a počúva zvuky počas jazdy. Problém s ložiskom náboja kolesa vydáva charakteristický zvuk. Je typický hlavne v zatáčkach. Pri odbočení vľavo počujete rachot z pravého kolesa a naopak. Iným príznakom opotrebovania ložiská je vibrácia kolesa alebo jeho pohyb kolmo na auto.

Takže to aj pocítite. Vibrácie sú prítomné aj keď nebrzdíte. Ak je táto súčiastka poškodená, musí sa vymeniť. Ale nie je to práca pre amatéra. K demontáži a montáži ložiska kolesa je treba špeciálne nástroje. Vyžaduje to aj značnú fyzickú silu. Radšej to nerobte sami pomocou kladiva. Ak vám chýbajú aj nejaké iné auto-diely, nájdete ich v našom e-shope. Nájdete tu klaksón, zadný tlmič, príruby, elektroniku, poloos alebo tiež iné diely.

PORUCHY SPOJOVACIEHO HRIADEĽA

deformovaný alebo poškodený diel v dôsledku mechanického poškodenia;
zlyhanie podpory zavesenia kolies;
medzera v priečke;
voľný pohyb drážkovanej časti dielu;
zaseknutie rotačného čapu;
drážky sú poškodené alebo opotrebené;
ložiská komponentu sú poškodené alebo opotrebované.
PRÍZNAKY PORÚCH SPOJOVACIEHO HRIADEĽA

únik maziva;
prevodová skriňa vydáva podivné zvuky pri štartovaní;
auto pri jazde vibruje;
pri zrýchľovaní je počuť zvláštne zvuky;
problematické radenie prevodových stupňov.

Tu je primy link na naše, kardanové hriadeľ, máme široký sortiment kardanových hriadeľov :

https://www.auto-flex.eu/obchod/?filters=product_cat[1407]