Letná nádielka noviniek od BMW

Tohtoročnú sezónu privítajú bavorské modely s viacerými zmenami: pribudli nové motorizácie, technológie i špeciálna edícia vlajkovej lode.

BMW si v ostatných rokoch zvyklo ohlasovať menšie modifikácie svojich modelov vo veľkých balíkoch. V lete prinesie ďalší. Dotýka sa celej šírky portfólia: od jednotky po sedmičku. Opäť sa pritom jedná najmä o technické zmeny, no nechýbajú ani novinky pre potešenie oka.

Silnejší základný diesel pre päťku
S príchodom tohtoročnej sezóny sa pod kapotu bavorského radu 5 dostane vylepšený základný diesel: dvojlitrový štvorvalec dostupný v modeloch 518d a 520d. V oboch variantoch bude mať o 5 kW (7 k) vyšší výkon, maximum jednotlivých prevedení teda stúplo na 110 kW (150 k) a 140 kW (190 k). V silnejšej verzii dosahuje krútiaci moment špičkovú hodnotu 400 Nm.

 

Popri zvýšení výkonu hovorí BMW aj o pohybe spotreby opačným smerom. Pre oba modely s karosériou sedan udáva kombinovaný apetít v rozmedzí 4,3 až 4,7 l/100 km. Úpravy naftového motora pritom zahŕňajú dvojkomorové turbodúchadlo s variabilnou geometriou, vstrekovací systém, palivovú i olejovú pumpu, vyvažovacie hriadele či tepelný manažment.

Rad 2 sa rozrastá o M235i xDrive a 228i
Očakávanou zmenou bude uvedenie pohonu oboch náprav do kupé radu 2. Prvým pánom na holenie sa stane aktuálny špičkový model M235i. Ten zdieľa techniku s hatchbackom M135i, ktorý sa štítkom xDrive pýši už dávnejšie. Nová verzia zrýchli na stovku o dve desatiny rýchlejšie než klasika, teda v čase 4,6 sekundy. Priemerná spotreba má byť 7,8 l/100 km.

 

Ďalším prírastkom v modelovom rade je variant 228i. Pod kapotou skrýva známy prepĺňaný štvorvalecnaladený na parametre 180 kW (245 k) a 350 Nm. Malému kupé to stačí na akceleráciu 0-100 km/h za 5,7 sekundy, pričom výrobca udáva apetít 6,6 l/100 km.

 

Širšia ponuka motorov v rade 4
Nové motory sa objavia aj pod kapotou čerstvého radu 4. Kabriolet dostáva nový vstupný model v podobe verzie 420i, ktorá ponúkne výkon 135 kW (184 k) a krútiaci moment 270 Nm. Na stovku zrýchli za 8,2 sekundy a v priemere má spotrebovať 6,6 až 6,8 litra na sto kilometrov. Opačnú stranu ponuky tvorí model 435i, ku ktorému sa po novom bude dať pribaliť aj pohon 4×4.

 

Do ponuky otvoreného Bavora prichádzajú aj ďalšie tri naftové pohonné jednotky. K aktuálne jedinému dieselovému agregátu vo variante 420d sa pridávajú označenia 425d, 430d a 435d, pričom špičková verzia je štandardne vybavená pohonom xDrive. Tieto štítky sú už známe z kupé a ich výkon sa nezmenil. Vrcholový model ponúkne až 230 kW (313 k). V podobnom duchu sa nesie aj rozšírenie motorickej ponuky radu 4 s karosériou Gran Coupe.

 

Lepšia prevodovka a najväčší displej
Model X5 príde onedlho s vylepšeným osemstupňovým automatom, ktorý by mal zlepšiť zrýchlenie a znížiť spotrebu. Pre túto skriňu bude zároveň v ponuke funkcia „proactive drive system“. Pod týmto marketingovým zaklínadlom sa skrýva spolupráca s GPS. Vďaka nej vie prevodovka predpokladať, čo bude o chvíľu potrebné a preto dokáže napríklad podradiť pred zákrutou ešte predtým, než vodič začne brzdiť. Tento zaujímavý prvok sme pôvodne spoznali v koncernovom type Rolls-Royce Wraith, teraz prichádza do radov 1 až 5.

 

Do viacerých zabehnutých vozidiel značky BMW sa s nástupom leta dostanú aj najmodernejšie palubné systémy. Navigačný systém Business dostane až 16,5-palcový displej, čo je najviac na celom trhu. Jeho jadro je navyše podstatne výkonnejšie, vďaka čomu by práca mala prebiehať až desaťkrát rýchlejšie než v minulosti. Zmenou prešli aj rádiá línie Professional. Niektoré modely dostali aj bonus v podobe nových prvkov v štandardnej či príplatkovej výbave.

Viac individuality a špeciálna sedmička
Pre potešenie očí či prstov prichádza rozšírenie programu BMW Individual. Do jeho portfólia sa dostávajú disky kolies s novým dizajnom, prídavné možnosti konfigurácii výbavy či ďalšie farby. Napríklad model Gran Coupé radu 4 dostane kvarteto odtieňov matného lakovania, pre športovcov menom M3/M4 pribudli štyri metalízy. Rozšírila sa aj ponuka čalúnenia či obkladov.

 

Čerešničkou na torte letných bavorských noviniek je špeciálna verzia vlajkovej lode. Z limuzíny radu 7, ktorej aktuálna generácia sa čoskoro rozlúči, vytvorili v Mníchove prevedenie Edition Exclusive. Tento model sa vyznačuje jedinečnými devätnásťpalcovými kolesami, metalízou a interiérom s rozšíreným čalúnením kožou Nappa alebo Merino. K dispozícii je niekoľko farebných vyhotovení, obe dĺžky rázvoru a kompletná ponuka motorizácií.

 

 

zdroj: http://automoto.cas.sk/clanok/195235/letna-nadielka-noviniek-od-bmw