Mimoženevské prekvapenie: BMW X4!

Už na prvý pohľad je jasné, že BMW X4 spája charakteristické rysy úspešného väčšieho BMW X6 s formátom o triedu menším.

 

Celý automobilový svet upriamuje v týchto dňoch svoju pozornosť na Švajčiarsko, kde sa koná jeden z najznámejších a najtradičnejších veľtrhov. Nemecká automobilka BMW už dlhšie avizovala, že ukáže svetu nový model X4. Svoj sľub práve plní, no prekvapujúco sa tak nestalo v Ženeve. Nemci nechali v tomto prípade automobilovú udalosť jari bokom a stavili na virtuálne predstavenie nového člena ich rodiny.

Už na prvý pohľad je jasné, že BMW X4 spája charakteristické rysy cestno-terénneho BMW X so športovým profilom kupé. Inými slovami robí presne to, čo X6, len o triedu nižšie, o čom svedčí celková dĺžka 4671 mm, šírka 1881 mm, výška 1624 mm aj rázvor náprav 2810 mm. Špeciálny podsegment „Sports Activity Coupé“, ktorý si vymyslel kreatívny mníchovský marketing, tak dostáva svojho druhého člena.

Extrovertný exteriér

Nové BMW X4 je postavené na základoch SUV X3, no vďaka už spomenutému športovému nádychu vyznieva jeho dynamika trochu inak. Predná časť je na pohľad inšpirovaná radom X6 a ponúka veľké nasávacie otvory. Predné svetlomety, v najvyššej výbave tvorené výhradne LED diódami, podliehajú najnovšiemu trendu značky, a preto zasahujú až do povestných ľadviniek.

Bočný pohľad ukazuje, že sériová verzia sa prakticky nelíši od konceptu, ktorý predstavili jeho autori už minulý rok. Po vzore typu X6 je aj nové X4 je ostro zrezané a strecha výrazne klesá k zadným partám, kde nájdeme športovejšie a najmä menšie svetlomety, než na aké sme boli zvyknutí v prípade X3.

Podobne poňatý je aj interiér. V porovnaní s „iks-trojkou“ sedí vodič a jeho spolujazdec o dvadsať milimetrov nižšie. Zadné sedadlo je delené štandardným pomerom 40:20:40, čo dáva kabíne a batožinovému priestoru slušnú porciu variability.

Známe aj nové agregáty

Zákazníci si v BMW X4 budú môcť vyberať z troch benzínových a rovnakého počtu naftových motorov. Benzínovými zástupcami budú štvorvalcové xDrive20i (135 kW/184 k), xDrive28i (180 kW/245 k) a šesťvalcové xDrive35i (225 kW/306 k). Podľa týchto označení si ľahko domyslíte, že iný pohon než 4×4, tu nedostanete, čo platí aj pre dieselovú ponuku.

Novinkou, ktorú aktuálne dostávajú aj ďalšie modely BMW, je naftový štorvalec xDrive20d s výkonom 140 kW (190 k), nasledujú šesťvalcové xDrive30d (190 kW/258 k) a xDrive35d (230 kW/313 k). Kompletne celá pohonná paleta spĺňa emisnú normu Euro 6. Naftový štvorvalec má ako základ šesťstupňový manuál, všetky ostatné motory sa štandardne kombinujú s osemstupňovým automatom.

Moderný palubný arzenál

Prípadní budúci majitelia sa môžu tešiť aj na funkciu stop/start, systém rekuperácie brzdnej energie či ďalšie pomocné funkcie, pre ekológiu, informácie, zábavu aj komfort. BMW sľubuje tiež širokú škálu asistenčných systémov.

 

Netreba zabudnúť napríklad na farebný Head-Up displej, asistenta ovládania diaľkových svetiel, aktívny tempomat, preventívnu ochranu chodcov alebo na systém varovania pred kolíziou. A tradične očakávame aj bohatú paletu príplatkových a individualizačných prvkov. O dátume uvedenia na trh vás samozrejme budeme informovať.

Zdroj:http://automoto.cas.sk/clanok/194552/mimozenevske-prekvapenie-bmw-x4