Test BMW 340i: Návykový koncert motora

Vrchol štandardnej ponuky je racionálnejšou alternatívou k plnohodnotnému modelu M3, ktorá ponúka dostatok zábavy na každý deň.

Od uvedenia súčasnej generácie mníchovského radu tri čoskoro uplynie šesť rokov, Bavori teda nepochybne intenzívne varia jej nástupcu. Šieste vydanie automobilu však ešte nejaký čas zostane aktuálne. V redakcii ho dôverne poznáme, viackrát sme si vyskúšali aj jeho omladenú podobu. Naposledy našimi rukami prešiel benzínový plug-in hybrid 330e.

 

priniesol pod jeho kapotu kontroverzné trojvalce, no zároveň obohatil opačný koniec ponuky o variant 340i. Ide o náhradu za starší kúsok 335i. Model stojaci tesne pod športovým vrcholom M3 sme si vyskúšali v kombinácii s pohonom všetkých kolies a bohatým vybavením. To zahŕňalo aj najnovšiu verziu multimediálneho systému iDrive.

Aktualizácia infotainmentu prišla v trojke pomerne nedávno, no okrem toho sa od polčasovej modernizácie na nemeckom premiantovi strednej triedy nič zásadné nezmenilo. V našom prípade vozidlo disponovalo exteriérovým balíkom M Sport a devätnásťpalcovými kolesami. Všetko však už poznáme, hlavnou hviezdou testu tak bol jednoznačne motor. Jeho prítomnosť pod kapotou prezrádza okrem štítka na veku kufra aj charakteristické duo okrúhlych výfukových koncoviek.

 

Silnou stránkou je dynamika i nádherný zvuk

Za označením 340i sa skrýva známy trojlitrový šesťvalec dopovaný dvojkomorovým turbodúchadlom. V modernejšom rade päť má výkon 250 kW (340 k), trojka si však musí vystačiť s variantom naladeným „len“ na 240 kW (326 k). Krútiaci moment dosahuje najviac 450 Nm. Táto hodnota je dostupná v širokom rozmedzí otáčok, čo sa prejavuje na pružnom prejave motora.

 

Sedan strednej triedy dokáže s týmto srdcom zrýchliť na stovku za necelých päť sekúnd, čo je viac než dostatočné pre akékoľvek podmienky. Naoko civilný Bavor vie narobiť problémy aj nejednému športovému modelu. Akceleruje naozaj svižne, pričom vďaka dostatočnej rezerve sily sa dobre vyrovnáva aj s plným zaťažením. Zároveň vzorne spolupracuje s perfektným osemstupňovým automatom.

 

Silnou stránkou tejto pohonnej jednotky je nádherný zvuk. Už pri predchádzajúcich modeloch 335i sme sa nevedeli nabažiť jeho benzínovej melódie a tristoštyridsiatka ju nijak zásadne nezmenila. V niektorých podmienkach znie podľa nás dokonca lepšie než model M3. Bublanie prechádza do revu, pričom nechýba ani prskanie do výfukov. Šesťvalcový koncert je skutočne návykový.

Samozrejme, časté šteklenie trojlitrového agregátu sa odráža na spotrebe paliva, v bežných podmienkach však nie je nijaká závratná. V meste treba rátať s približne desiatimi litrami. Mimo neho ide apetít nižšie, na diaľnici pracuje motor pri zhruba 1 900 otáčkach a priemerne si pýta 7,8 l/100 km. Pri jazde okresnými cestami sme sa dostali pod sedemlitrovú hranicu.

 

Vzhľadom na parametre vozidla ide o pekné čísla. No pre nadšencov hospodárnej jazdy BMW ponúka iné modely, tento je určený vodičom túžiacim po zábave za volantom. Ich želania dokáže tristoštyridsiatka splniť. V našom prípade však bola vybavená pohonom xDrive, ktorý obmedzuje driftérske chúťky na občasné jemné pohodenie zadkom. Inak je sedan zväčša prísne neutrálny.

S pohonom oboch náprav má Bavor gripu na rozdávanie a zákruty reže veľmi presnými trajektóriami. V našom prípade k výborným jazdným vlastnostiam prispeli aj nízkoprofilové devätnástky Bridgestone. Na nich je vozidlo pomerne tuhé, ale nie príliš. Podvozok ich dobre zvláda.

Opcie pridali na účet približne 20-tisíc eur

Slovenský cenník radu tri štartuje na úrovni 32 450 eur, táto čiastka platí pre model 318i disponujúci trojvalcom a manuálnou prevodovkou. Nami skúšaný variant je z finančného hľadiska podstatne vyššie. Okrem dvojnásobného počtu piestov má totiž štandardne pohon oboch náprav, no automatická prevodovka je naďalej príplatkovou voľbou. Po jej zarátaní je cena takmer 54-tisíc.

 

Ako sme si už pri produktoch BMW zvykli, opcie dokážu tvoriť naozaj veľké percento finálnej sumy za automobil. V tomto prípade pridali na účet približne 20-tisíc eur. Najzásadnejšími položkami v zozname boli exteriérové dielce M Sport, devätnásťpalcové disky a balíky obsahujúce množstvo komfortných prvkov, menovite šlo o Innovation, Business Class, First Class Upgrade a ConnectedDrive Advanced. Výsledkom celej bavorskej rovnice bola čiastka 73 674 eur.

Racionálnejšia alternatíva k modelu M3

Pri bohatom vybavení teda nie je model 340i vôbec lacný, to sa však od druhého najsilnejšieho variantu ani nedalo očakávať. Pri porovnaní s plnohodnotným modelom M3 stojí stále o poznanie menej. Vrchol štandardnej ponuky je k nemu akousi racionálnejšou alternatívou, ktorá ponúka dostatok zábavy na každý deň. Svojím zrýchlením a pružnosťou dokáže potrápiť aj športové autá.

 

zdroj : https://autobild.cas.sk/clanok/214299/test-bmw-340i-navykovy-koncert-motora/