Uzávera Strečna: Ako obísť kritický úsek?

Situácia pod hradom Strečno sa komplikuje po tom, čo sa včera vo večerných hodinách, čiže v utorok 18. júla, z brala odlomil približne 100-tonový kus skaly. Ako pre TASR povedal projektový manažér sanácie brala Branislav Prelovský išlo o horší z možných scenárov, keďže blok sa uvoľnil v jednom kuse. Našťastie je vozovka chránená vrstvou štrku a pri páde sa skala rozlomila na niekoľko menších kusov, takže nateraz k výraznému poškodeniu cesty nedošlo.

Okresný úrad v Žiline aj polícia svorne odporúčajú vyhnúť sa Žilinskému kraju, ak je to akokoľvek možné. Pokiaľ sa tejto oblasti vyhnúť nedokážete, môžete zvoliť alternatívnu trasu cez Terchovú a Párnicu alebo cez Považskú Bystricu, Rajec a Kláštor nad Znievom. Ďalšou možnosťou je vyhnúť sa D1 a zvoliť cestu cez Nitru, Topoľčany, Prievidzu a Nitrianske Pravno. Ak chcete úplne obísť Žilinský kraj, najlepšou alternatívou bude R1 cez Banskú Bystricu a Ružomberok.

 

V utorok zasadal v Žiline krízový štáb, ktorý sa zaoberal práve dopravnou situáciou v okolí Strečna. Nejde však len o dopravu, ale najmä o situáciu kamionistov, ktorí pri jazde z Oravy na Kysuce musia používať 352 km dlhú obchádzková trasa cez Trenčín. Starostovia obcí totiž v obavách o nadmerné zaťaženie a následné poškodenie vozoviek na cestách II. a III. triedy odmietajú povoliť prejazd nákladných vozidiel.

Okresný úrad preto plánuje počas trvania uzávery udeľovať špeciálne povolenia pre prejazd kamiónov cez Starú Bystricu a Oravskú Lesnú. Povolenia budú dostávať len dopravcovia a firmy, ktorých sa situácia bytostne dotýka. Rozhodne nemienia povoliť tranzit, čiže ostatné dopravné spoločnosti povolenia dostávať nebudú. Ako pre TASR povedal prednosta úradu Michal Lavrík, práce pokračujú a budú sa odstraňovať zvyšky uvoľnených skál a sutina. „Sú tam ešte kritické miesta, ktoré nie sú také veľké, ako bralo, ktoré spadlo na cestu,“ doplnil Lavrík.

 

zdroj : https://autobild.cas.sk/clanok/213994/strecnianske-bralo-sa-rozsypa-doprava-kolabuje/