Veľký prehľad noviniek Mercedesu!

Pripravili sme pre vás jedinečný pohľad do budúcnosti Mercedesov. Pozrite sa na to, aké budú nové modely, čo prinesú a ktoré karosárske verzie obohatia tradičnú ponuku. Dizajnové smerovanie zasa naznačí až 13 ilustrácií Christiana Schulteho!

 

Budúce modely Mercedes-Benz: Veštba z hviezd

Po možno až príliš hranatom dizajne ostatných Mercedesov sa dizajnéri vydajú cestou opätovného zaguľacovania, čo sa prejaví už na nových generáciách tried A a B, ktoré využijú novú platformu MFA. Dešifrovanie skratky Mercedes Frontwheel Architecture vysvetľuje všetko podstatné a obe autá si zachovajú pohon predných kolies. Na rozdiel od aktuálnych vozidiel však upustia od sendvičovej konštrukcie, ktorá neúmerne zvyšuje výrobné náklady.

 

Nová trieda A (Autor

Zmení sa aj podvozok. Súčasnú vlečnú nápravu nahradí viacprvková, čo prinesie istejšie jazdné vlastnosti. Stabilite prispeje aj širší rozchod kolies, rázvor sa prispôsobí požiadavkám konkrétnych modelov. Trieda A sa výrazne zníži na úroveň bežných hatchbackov nižšej strednej triedy a narastie do dĺžky. Objavia sa troj- aj päťdverové verzie, pričom ich dizajn aj zameranie sa budú líšiť. Športovejšia trojdverová s charakterom shooting break sa zameria na VW Scirocco,praktickejšia päťdverová osloví konzervatívnejších zákazníkov.

 

Pripravovaná trieda B chce prilákať najmä mladé rodiny s deťmi. Poskytne im podstatne variabilnejší päťmiestny interiér a viac odkladacích priestorov. Vrcholné verzie oboch modelov budú v ponuke aj s pohonom všetkých kolies. Pod dlhšou kapotou sa okrem malých agregátov z novej spolupráce s Renaultom objavia aj prepĺňané štvorvalce, primárne určené pre novú triedu C.

 

Mercedes-Benz BLK z pera

Na rovnakej platforme a s rovnakým systémom pohonu vznikne aj úplne nové malé SUV BLK, namierené proti BMW X1 a Audi Q3. Mercedes sľubuje, že novinka bude praktická a ekologická. Na tomto základe vznikne aj štvordverové kupé, zatiaľ označované ako CLC (s aktuálnym nebude mať nič spoločné), ktoré bude mať primárne pohon predných kolies, čo môže priaznivcov značky rozčarovať. Práve týmto autom však Mercedes chce osloviť doteraz “nepoznamenaných” záujemcov, ktorým sa Mercedesy zdali príliš konzervatívne. S dĺžkou 4,6 metra sa zaradí pod budúcu triedu C, ktorá tak výrazne narastie nad 4,7 metra a vyrovná sa Audi A4.

 

Výrazne sa zmení aj stvárnenie interiéru. Dizajnéri sa zamerajú na jednoduché, čisté línie palubnej dosky a prehľadné usporiadanie tlačidiel. Väčšina funkcií sa sústredí do dotykových obrazoviek inšpirovaných Applom. Systém ide ešte ďalej. Pohyb ruky po touchpade nasníma kamera a následne ho polopriehľadne premietne na obrazovku. Tým si nezakryjete a neušpiníte časť displeja. Inšpirácia modelom F800 sa prejaví aj na úplne nových sedadlách plávajúco uchytených na boku. Ich futuristické tvarovanie sa ideálne prispôsobí rôznym postavám a tenká konštrukcia zväčší priestor pre cestujúcich vzadu. Zostane intuitívne nastavovanie schémou sedadla na bočných dverách.

 

Nová trieda C (Autor

Radikálne nová trieda C sa otvorí aj novým systémom pohonu a príde v roku 2014. Prinesie zásadný nárast rozmerov a vďaka tomu aj priestrannejší interiér. Okrem iných fines ponúkne aj stmievaciu panoramatickú strechu Magic Sky.

 

Už o rok skôr sa predstaví tradičný nositeľ pokroku – trieda S. Nové tlmiče s nastaviteľnou charakteristikou ešte pred prejazdom nerovnosti stanovia nové dimenzie komfortu a ovládateľnosti. Systém Pre-scan predstavený na štúdii F700 využíva dva lejzre, ktoré snímajú priestor pred autom a informácie posielajú riadiacej jednotke tlmičov. Vonkajší kabát sa nedočká veľkých zmien, upraví sa len predná maska s optimalizovaným prívodom vzduchu, predĺžia sa kapota aj rázvor a dĺžka narastie nad 5,1 metra – musí sa vyrovnať s Audi A8. Ponuka motorov sa zhoduje s triedou CLS, nebude chýbať ani úsporný plug-in hybrid.

 

Nová trieda E (Autor

Trieda CLS sa definitívne objaví aj vo verzii kombi, ale nie ako trojdverový shooting break, ako sa pôvodne špekulovalo, lež v klasickej päťdverovej podobe. Trieda E si udrží hranaté tvary najdlhšie. Vzhľad jeho nástupcu však už vzniká minimálne na papieri.

 

 

 

 

Čo pre nás pripravuje Mercedes v najbližších rokoch?

 

2011 – trieda B

2012 – trieda BLK, trieda A, CLS Shooting Break

2013 – trieda S, CLC

2014 – trieda C, trieda E

 

“Dizajn interiéru aj celej štúdie F800 avizuje technické inovácie budúcich modelov.”

Gorden Wagener, šéfdizajnér

 

zdroj:http://autoviny.zoznam.sk/gl/115973/1022994/TAJNE–Velky-prehlad-noviniek-Mercedesu