Prejsť na obsah

Mercedes triedy S: Našla koruna hlavu?

    PRVÁ JAZDA    Mercedes v tomto roku nalepil hviezdu na čelo svojmu novému korunnému princovi luxusných limuzín. Zaslúži si však aj kráľovskú korunu?

     

    Mercedes sa prednedávnom rozhodol urobiť trochu systém a poriadok vo svojej mierne zmätočnej modelovej nomenklatúre plnej dvojpísmenových a trojpísmenových skratiek. A tak pribudli varianty, ktorých zaradenie je už na prvý pohľad jasné podľa samotného mena, napríklad C Coupé alebo E Coupé…. no a na jeseň vo Frankfurte, zatiaľ vo forme konceptu, predstavil už aj vlajkové S Coupé.

     

    Teda, vlajkové…. ono aj v tomto smere nastáva zrejme čas prefiltrovať mútne vody. V Stuttgarte totiž za svoju vlajkovú loď prehlasovali nie luxusnú limuzínu, tak ako konkurenti z Ingolstadtu a Mníchova, ale na jej báze postavené a cenou i exkluzivitou ešte vyššie situované dvojdverové kupé: model CL – po celé tri jeho generácie. V súvislosti s upratovaním názvoslovia a príchodom nového S Coupé, ktoré má nahradiť model CL, sa však exkluzívny dvojdverák opäť dostáva priamo pod krídla triedy S. Tak prečo teda za vlajkovú loď neoznačiť celú triedu S, vrátane jej aktuálne najnovšieho člena – klasického štvordverového sedanu?

    Aj keď Mercedes svoju rétoriku ohľadom vlajkovej lode zmenil viac-menej bez varovania, možno nakoniec predsa len urobil správnu vec: pokúsil sa eliminovať nejasnosť aj v tomto smere. Ale či už ste jeho návnadu s novou hrou na tituly zhltli aj s navijakom alebo nie, v tejto chvíli to nie je podstatné. Tu nás viac než zaradenie či pomenovanie bude zaujímať samotný automobil. Dostali sme totiž možnosť priamo na domácej slovenskej pôde získať prvé osobné jazdné zážitky z novej triedy S.

    Čo ponúka na slovenskom trhu?

    Najprv teoretické zhrnutie toho, čo nový Mercedes triedy S ponúka, a keďže sa veselo predáva už aj u nás, tak sa pozrieme práve cez filter slovenskej trhovej dostupnosti. V cenníku je krátka aj dlhá verzia, teda s pomerom rázvoru a celkovej dĺžky 3035/5116 mm, resp. 3165/5246 mm. Šírka aj výška sú v oboch prípadoch rovnaké: 1899 mm, resp. 1496 mm.

     

    Na výber je zadný pohon aj štvorkolka 4MATIC, benzín aj nafta. Nie však v celkom vyváženom pomere. Zatiaľ jediným dostupným dieselovým variantom je S 350 BlueTec (190 kW/258 k), síce v oboch karosárskych verziách, ale iba s pohonom jednej nápravy. Tento šesťvalcový naftový model tvorí aktuálne aj celkový základ ponuky so štartovacou cenou od 80160 eur za krátky variant.

    Nasleduje S 400 Hybrid s kombináciou benzínového šesťvalca (225 kW/306 k) a elektromotora (20 kW/27 k), takisto len ako zadnokolka, ale zároveň tiež v krátkej aj dlhej verzii. Cez stotisícovú latku sa ako prvé prehupne S 500 s benzínovým osemvalcom (335 kW/455 k), tu však už máte úplnú slobodu výberu: zadný pohon aj 4MATIC, krátky aj dlhý rázvor.

     

    Aktuálne predávanou špičkou je S 63 AMG (V8, 430 kW/585 k), ktoré dostanete buď ako krátku zadnokolku, alebo ako dlhú štvorkolku. V tom druhom prípade sa štartuje na sume 153 600 eur. To je zatiaľ maximum. Ale podľa ceny, avizovanej pre domáci nemecký trh, je jasné, že až sa aj na Slovensko dostane nedávno predstavené 12-valcové monštrum S 65 AMG, cenový strop sa vyšplhá výrazne cez 200 tisíc.

    Zvedaví sme však hlavne na to, či pripravovaný štvorvalcový naftový S 300 BlueTec Hybrid stlačí na opačnom konci tabuľky cenu pod 80 „tácov“. Ak bude rozdiel na úrovni približne dvoch tisícok, podobne ako o triedu nižšie medzi E 300 BlueTec Hybrid a E 350 BlueTec, tak sa toho zrejme dočkáme. To je však ešte budúcnosť, teraz sa vráťme do prítomnosti.

    Za odmenu: vpravo vzadu

    Nafta pod kapotou luxusnej limuzíny nie je práve to, čo si veľké a typické trhy tohto segmentu (napr. USA alebo stredný východ) žiadajú. Niet teda divu, že má benzín v jeho ponuke presilu. Na Slovensku však (predbežne) základnému S 350 BlueTec po doterajších skúsenostiach s dieselovými šesťvalcovými luxusnými sedanmi veštia hviezdnu budúcnosť. A tak nás pri prvom domácom jazdnom zoznámení zaujímal práve tento model.

    Vyskúšali sme si jazdu na oboch najdôležitejších sedadlách novej triedy S: vľavo vpredu aj vpravo vzadu. Najprv sa pozrime, ako to vidí pán šéf. Aj bez špeciálnej „lôžkovej úpravy“, pri ktorej sa sedadlo predného spolujazdca odprace v maximálnej miere dopredu, je v dlhej verzii extrémny nadbytok priestoru, a to aj vtedy, keď elektricky ovládané pravé zadné sedadlo posuniete úplne dopredu, s maximálne šikmým sklonom operadla.

     

    Komfort „riaditeľského fleku“ nie je však iba o sedadle, lakťovej opierke či ovládaní všetkých možných roletiek a clôn dvojdielneho strešného okna. V Stuttgarte si dali zjavne extrémne záležať aj na jazdnej pohode a musíme konštatovať, že sa im to dokonalo podarilo. Dokonca aj pri športovom režime podvozka dokázalo štandardné vzduchové pruženie AIRMATIC odfiltrovať tie najrozbitejšie kľukaté okresky na trase Kúty – Senica – Brezová pod Bradlom.

    S radosťou: vľavo vpredu

    Pokiaľ ide o komfort na vodičskom sedadle, takisto by sa tu dali sypať superlatívy, napríklad o dokonalo dimenzovaných brzdách, bezchybne neutrálnych jazdných vlastnostiach napriek pohonu iba zadnej nápravy, presne a promptne reagujúcom aktívnom tempomate či dokonalo prehľadnej indikácii všetkého možného na dvoch rovnako obrovských 12,3-palcových hlavných palubných displejoch vedľa seba….

     

    Tak radšej zmienka o jedinej drobnosti, ktorú by sme si možno vedeli predstaviť trochu inak: účinok posilňovača riadenia. V komfortnom režime sa nám zdal už trochu privysoký a s volantom bolo potrebné pracovať pomerne citlivo, aby predné kolesá nevozili nos auta zbytočne do strán. V športovom režime sa nám zdalo byť servo dimenzované akurátne – asi tak, ako by sme si to vedeli predstaviť pre „normál“, s potenciálom ešte ďalšieho pritvrdenia pre športový mód. Ale to je ozaj len subjektívne vnímaný detail.

     

     

    Tak vodič, ako aj posádka, si v tomto aute príliš neužijú zvuk motora. Pretože tak to má byť. Pri prudšej akcelerácii, kedy aj pri samočinnom režime radenia pustí automat 7G-TRONIC PLUS ručičku otáčkomera kúsok nad štyri tisícky, sa síce motor trochu ozve, stačí však polohlasne pustené rádio či živšia vrava v kabíne a naftový šesťvalec nemá šancu vás prekričať. A celé to zapadá do kontextu dokonalého odhlučnenia aj po stránke aerodynamickej a podvozkovej.

    Motor nás presvedčil aj svojimi akceleračnými schopnosťami: divoko športové ambície šoféra síce možno nenaplní, herr Direktor však bude s pružnosťou a dynamikou presunu rozhodne spokojný. A to pri reálnej spotrebe, ktorá ani pri energickom dupote na pravý pedál počas našej krátkej skúšobnej jazdy nepresiahla 8 litrov. A ktorá na pokojnom úseku dokázala spadnúť aj pod 6.

    Bez kompromisov nielen v cenníku

    Pri reprezentatívnom sedane tej najvyššej triedy, ktorý nekompromisne zatne sekeru do vášho rozpočtu, by sa nemali objavovať kompromisy ani v ponúkanej protihodnote. A z prvého krátkeho jazdného zážitku máme pocit, že Mercedes tento predpoklad aj reálne naplnil. Dizajnovo, kvalitatívne, komfortom i technikou.

     

    Konkurenti z Ingolstadtu aj Mníchova by si mali novú S-klasu ozaj dôkladne preštudovať. Pretože časový odstup od uvedenia aktuálnych generácií ich luxusných limuzín dokázali v Stuttgarte veľmi efektívne využiť na vytvorenie náskoku, ktorý nebude ľahké dobehnúť.

     

    ZDROJ: http://automoto.cas.sk/clanok/193358/mercedes-triedy-s-nasla-koruna-hlavu