Prejsť na obsah

Otravné pískanie bŕzd: 6 najčastejších dôvodov

    Je to problém, s ktorým sa nevyhnutne stretne takmer každý vodič. Časom sa jednotlivé komponenty brzdovej sústavy opotrebujú a systém začne vydávať nepríjemné zvuky. Toto je šesť najčastejších dôvodov, prečo tomu tak je.

     

    My sme sa rozhodli, že s ním virtuálne spojíme hlavy dokopy a ponúkneme riešenie problémov, ktoré sú pre vodičov obzvlášť pálčivé. Pískaním bŕzd a iným nepríjemným zvukom sa totiž nevyhne takmer žiadny motorista. Pozrite si prehľad šiestich najčastejších problémov s brzdovou sústavou a ich riešení.

     1. Opotrebované brzdové platničky či kotúče

    Niektoré brzdové platničky sú vybavené aj s malou plechovou súčiastkou, ktorá slúži ako indikátor. Ak sú doštičky príliš opotrebované, tento pliešok sa začne trieť o kotúč a vydávať charakteristický piskľavý zvuk. Tým dáva vodičovi vedieť, že ich životnosť sa blíži ku koncu.

     

    V prípade, že tento varovný signál ignorujete, sa môže pokojne stať, že platničky vyšúchate až na kov. Doštičky pritom nie sú finančne náročnou položkou a ich výmena sa dá zvládnuť aj v domácom prostredí. V extrémnom prípade môže nedbalý prístup zapríčiniť totálnu deštrukciu celého kotúča.

     

    2. Hrdza na brzdových kotúčoch

    Počas jazdenia sa na okrajoch brzdových kotúčov ukladá nános nečistôt a predovšetkým hrdze. Aj nepatrná vrstva môže stáť za vznikom nepríjemného zvuku. Odstránenie tohto problému je pomerne jednoduché. Stačí použiť brúsny papier a problémové miesta vyčistiť.

    Hrdza sa však môže zahryznúť aj do samotnej trecej plochy. Hrozí to najmä v prípade, že sa auto prevádzkuje len sporadicky. Systém je ohrozený najmä počas vlhkých mesiacov. Na kotúčoch sa pritom hrdza tvorí extrémne rýchlo. Všimnúť si to môžete napríklad pri umývaní vozidla. Tenká vrstva však problém nepredstavuje – obrúsi sa veľmi rýchlo.

     

    3. Silné nečistoty usadené medzi brzdovou platničkou a kotúčom

    Automobily sú vystavené silnému znečisteniu najmä počas zimných mesiacov. Posypová soľ či štrk, množstvo vody a prachu na cestách vozidlám na ich technickom stave určite nepridáva. Aj preto sa oplatí brzdy priebežne kontrolovať.

    Ak sa väčšia nečistota dostane medzi platničku a kotúč, môže okrem nepríjemného zvuku spôsobiť aj nerovnomerné opotrebenie trecích plôch. V tomto prípade sa jednoznačne odporúča brzdy skontrolovať a odstrániť nečistoty.

     

    4. Opotrebované uchytenie brzdových platničiek

    Doštičky vykonávajú pohyb smerom k brzdovému kotúču a späť. Napriek tomu, že ide o nepatrné rozpätie, aj pri tomto úkone môže vznikať nepríjemný zvuk. Hrdza totiž neútočí len na samotné platničky a kotúče, ale aj na iné brzdové komponenty.

    Ak sa ňou zanesie miesto, kde sa doštičky dotýkajú strmeňa, piskľavý zvuk je takmer zaručený. Riešenie je našťastie opäť jednoduché – konkrétny bod treba poriadne vyčistiť. Treciu plochu ešte lepšie ochránite, ak ju dôsledne premažete napríklad medenou mazaciou pastou.

     

    5. Nedostatočné mazanie pohyblivých segmentov

    Tento problém súvisí s predchádzajúcim bodom. Pohyblivé komponenty, ktoré sa časom zanášajú hrdzou či nečistotami je po vyčistení dobré aj premazať. Samozrejme, nemáme tým na mysli treciu plochu platničiek a kotúčov. Skôr ide o spomínané uchytenie doštičiek.

    Nepríjemný zvuk a zníženú efektivitu bŕzd môžu mať na svedomí aj vodiace čapy. Tie sú síce chránené gumenou manžetou, používaním sa však môžu napriek tomu zaniesť. Ich preventívne čistenie a premazanie pomôže správnemu fungovanie brzdového systému a zároveň zamedzí vzniku nepríjemných zvukov.

     

    6. Pokryvený prachový štít

    Prachový štít je element, ktorý sa stará o ochranu brzdových kotúčov. Predovšetkým bráni prieniku nečistôt. Jeho nevýhodou je fakt, že zvyčajne je vylisovaný z pomerne tenkého ohybného plechu, ktorý sa pri neopatrnom jazdení môže pokriviť. Ak sa poškodí príliš, môže sa začať dotýkať rotujúceho kotúča, čo so sebou prináša rušívý zvuk. Riešenie je našťastie jednoduché – ohybný štít stačí vyrovnať pomocou kladiva či kombinovaných kliešťov.

    Ďalšia riziková situácia súvisiaca s ochranou proti prachu môže nastať v prípade, že sa o ňu zasekne kamienok. Ten môže časom nenávratne poškriabať kotúč. Ak si tento problém všimnete, stačí nečistotu odstrániť a vaše brzdy budú úplne v poriadku.